Перед тим як починати лікування сечокам’яної хвороби, важливо знати, які існують види каменів у нирках. Адже саме від цього залежить вибір методу лікування. У сучасній медицині існує багато критеріїв класифікації каменів у нирках:
- По кількості каменів – найчастіше після всебічного обстеження виявляють поодинокі конкременти. Однак трапляються випадки, коли трапляються дво- чи триконкрементні, а також множинні новоутворення.
- Нирковы камені бувають різної форми: круглі, пласкі, з гострими краями, коралоподібні.
- Ще ниркові конкременти класифікуються за місцем їх локації: у нирці, у сечоводі, а також у сечовому міхурі.
Хімічний склад ниркового каміння
Каміння у нирках розрізняють також за хімічним складом. Це дає можливість призначити правильний алгоритм лікування, підібрати заходи профілактики та скласти правильну дієту.
Визначити види каменів у нирках самостійно в домашніх умовах неможливо. Щоб визначити хімічний склад конкременту необхідно здати аналіз сечі та крові. Також лікар може призначити рентгенівське дослідження. Видиму тінь на знімку дає каміння, до складу якого входять кальцієві солі: струвіти, фосфати, кальцинати. Уратні, цистинові, білкові камені на рентгенівському знімку не видно. Тому, щоб їх виявити, використовують рентгеноконтрастну методику.
Види каменів у нирках: причини утворення, лікування
Оксалати
Оксалати становлять велику небезпеку, тому що конкременти мають гострі краї або шипи. При переміщенні оксалатний нирковий камінь може травмувати тканини, що в свою чергу може викликати кровотечу.
Причиною виникнення оксалату є надлишок щавлевої кислоти, а також порушення процесу обміну речовин.
Оксалати – це найміцніше каміння серед усіх видів конкрементів, тому в більшості випадків теке каміння видаляється хірургічним шляхом.
Урати
Головною особливістю уратів є те, що вони формуються в різних місцях сечовидільної системи. Основні причини появи таких видів каміння: неправильне харчування, вживання неякісної води, порушення обміну речовин.
Так як урати мають здатність швидко розчинятися, на ранніх стадіях захворювання, коли камен щеі маленьких розмірів, для лікування лікарі призначають дотримання спеціальної дієти. Форма уратного каміння кругла з гладкою поверхнею, тому, коли вони виходять, пацієнт може не відчувати сильних болів.
Фосфатні камені
При сечокам’яних хворобах у нирках найчастіше виявляється фосфатне каміння . До утворення таких конкрементів можуть призвести:
- Вживання продуктів, що збільшують концентрацію кальцію в сечі: міцного чаю, шоколаду, кави
- Нестача вітамінів групи: А, Е, D
- Висока концентрація солей у сечі
- Запальні захворювання сечовидільної системи
Фосфатні камені вважаються найнебезпечнішими, адже вони мають підвищену активність. Крім того, вони швидко розростаються до великих розмірів і згодом переростають у коралоподібні камені, які можуть заповнити собою весь об’єм ниркової балії. Якщо не розпочати своєчасне лікування, сечовидільна система повністю блокується, що може призвести до смерті.
Струвіти в нирках, як бути?
Струвіти – це види ниркових каменів, які мають здатність до швидкого розростання, крім того вони можуть утворювати коралоподібні конкременти. Цей вид каменів не піддається розчиненню. Тому їх видалення використовують сучасну методику дроблення – літотрипсію. Як відзначають фахівці, саме ці види каменів у нирках найгірше піддаються лікуванню. Під час лікування дуже важливо стежити за тим, щоб вийшли всі частинки конкрементів, інакше каміння може сформуватися знову.
Запам’ятайте! Усі види ниркових каменів потребують особливого підходу. У деяких випадках досить підвищене споживання рідини, а в інших ситуаціях – може врятувати лише оперативне втручання. Оцінити всі ризики, а також підібрати правильний алгоритм лікування здатний лише кваліфікований спеціаліст після повного та грамотного всебічного обстеження.
При лікуванні сечокам’яних захворювань дуже важливо точно визначити вид каменю і розпочати своєчасне лікування – це стане запорукою швидкого одужання.