Мікронефролітіаз нирок: що це таке, причини, лікування

Що таке нефролітіаз

Мікронефролітіаз нирок – це патологія, для якої характерна наявність сольового осаду та невеличких конкрементів у ниркових баліях з подальшим виявленням їх у сечі.

Нефролітіаз означає наявність каменів у нирковій балії, тоді як уролітіаз стосується каменів у нирках, які локалізуються в просвіті канальців і нижніх сечових шляхах або первинних каменях сечового міхура.

Особливості захворювання

Сольовий осад та каміння можуть мати різний хімічний склад, тому їх класифікують за різними видами: фосфати, урати, оксалати. Також важливо знати, що нефролітіаз може бути одностороннім або одночасно в обидвах нирках. Двостороння патологія трапляється вкрай рідко.

Згідно зі статистичними даними нефролітіаз нирок – це захворювання, яке вражає однаково часто як чоловіків, так і жінок. Дана патологія може виникнути у людей різного віку, навіть у дітей.

Багато людей, які мають діагноз мікронефролітіаз нирок, вважають, що дане захворювання не несе загрози, що солі та каміння з часом вийдуть з організму власними силами. Однак ця думка неправильна: якщо не розпочати своєчасне лікування, конкременти можуть розростись до великих розмірів і викликати низку ускладнень. Тому, коли людина виявить у себе симптоми даної патології – це має стати приводом звернутися за медичною допомогою.

Симптоми

Пісок у сечі

Симптоми нефролітіазу можуть відрізнятися залежно від розміру та розташування каменів у нирках. Маленькі камені можуть проходити через сечовивідні шляхи непомітно, тоді як великі камені можуть викликати сильний біль та інші симптоми, зокрема:

  • Інтенсивний, колькоподібний біль у спині або боці
  • Біль іррадіює в нижню частину живота і пах
  • Гематурія (кров у сечі)
  • Часте сечовипускання
  • Хворобливе сечовипускання
  • Каламутна сеча або з відразливим запахом
  • Нудота і блювання.

На ранніх стадіях захворювання, коли каміння ще маленьке, симптоми можуть не спостерігатися. Тому людина може вести звичний спосіб життя і не підозрювати, що має мікронефролітіаз нирок. Як тільки з’являються перші симптоми захворювання, це може свідчити про його запущену форму. Пам’ятайте, що тільки своєчасне виявлення цієї патології допоможе лікарю призначити правильне лікування та відновити нормальне функціонування нирок.

Причини, що сприяють розвитку мікронефролітіазу нирок

Чому буває нефролітіаз

Точна причина нефролітіазу може бути різною, але зазвичай вона виникає внаслідок дисбалансу речовин, присутніх у сечі, таких як кальцій, оксалат, сечова кислота та цистин. Коли концентрація цих речовин стає занадто високою, вони можуть кристалізуватися та утворювати камені. Фактори, які можуть сприяти утворенню каменів у нирках, включають:

  • Зневоднення: недостатнє споживання рідини може призвести до концентрації сечі, збільшуючи ймовірність утворення каменів.
  • Дієта: споживання їжи та напоїв з високим вмістом певних речовин, таких як оксалат (міститься в деяких фруктах, овочах і горіхах) або натрій (міститься у кухонній солі), може збільшити ризик утворення каменів.
  • Спадковість: спадкова схильність до каменів у нирках може схиляти до їх розвитку.
  • Захворювання: Певні захворювання, такі як гіперпаратиреоз, подагра та інфекції сечовивідних шляхів, можуть збільшити ризик утворення каменів у нирках.
  • Деякі ліки: деякі ліки можуть сприяти утворенню каменів.

Причинами больових відчуттів можуть стати сильні фізичні навантаження, прийом сечогінних лікарських засобів, а також вживання деяких продуктів.

Діагностика

Лікування нирок

Найчастіше дана патологія виявляється суто випадково, при діагностиці іншого захворювання за допомогою ультразвукового дослідження. Якщо кваліфікований фахівець запідозрив мікронефролітіаз нирок, пацієнтові необхідно провести загальний аналіз сечі та крові, а також пройти УЗД. Якщо при ультразвуковому дослідженні конкрементів буде не видно, проводитиметься рентгенівське обстеження. Лише виходячи з отриманих результатів аналізів лікар може призначити правильне лікування.

Лікування

Якщо встановлено діагноз мікронефролітіаз нирок, лікування буде спрямоване на усунення симптомів та причин виникнення патологій. Лікар призначить пацієнтові медикаментозну терапію та дотримання спеціальної дієти.

Лікарські препарати підбираються фахівцем з урахуванням розмірів конкрементів та їх хімічного складу. Також лікар може призначити болезаспокійливі ліки. Антибактеріальні препарати призначаються вкрай рідко, тільки якщо є потреба та виникають ризики серйозних ускладнень. Усі лікарські препарати мають призначатися лише лікарем. У жодному разі не можна займатися самолікуванням, це може лише нашкодити вашому здоров’ю.

Безумовно, лікарі надають перевагу консервативним методам лікування, однак у деяких випадках призначається оперативне втручання. Приводом для проведення операції може стати закупорка сечовивідних шляхів, велика кількість конкрементів та інші ускладнення.

Особливості дієти

Що робити якщо пісок у сечі

Щоб у нирках не накопичувалися солі та не утворювалися камені, важливо організувати правильне та збалансоване харчування. При цьому важливо не забувати, що необхідно обмежити вживання кухонної солі . Добова норма солі має становити не більше 5 гр. Якщо цього не зробити, лікування захворювання буде малоефективним. Чітко дотримуючись всіх рекомендацій лікаря, можна досягти того, що мікроліти розчиняться і вийдуть природним шляхом разом із сечею.

Оцініть статтю
Pro-SKH
Додати коментар