Гломерулонефрит у дітей: симптоми та лікування

Гломерулонефрит у діитини

Гломерулонефрит – це збірна назва для захворюваннь інфекційно-алергічного характеру, при яких уражаються ниркові клубочки – гломерули. Часто ці захворювання мають автоіммунну складову, але на сьогоднішній день гломерулонефрит є одним із найпоширеніших набутих захворювань. Після інфекцій сечовивідних шляхів гломерулонефрит у дітей стоїть на другому місці.

У дітей віком до 2 років дане захворювання зустрічається вкрай рідко. Найчастіше патологія виявляється в дітей дошкільного віку від 3 до 9 років.

Класифікація

Гломерулонефрит у дітей, як і у дорослих, класифікується за морфологічними ознаками: мембранозний, мезангіокапілярний, фокально-сегментарний, а також мезангіопроліферативний.

Тепер кілька слів про кожен різновид захворювання:

  • Мезангіопроліферативний гломерулонефрит у дітей має ще назву «хвороба Берже». При хворобі Берже у нирках накопичується надлишкова кількість білка, так званого IgA. Захворювання відрізняється дуже повільним прогресуванням, що поступово призводить  до пошкодження нирок та розвитку ниркової недостатності. Специфічне лікування патології відсутнє, але деякі лікарські препарати можуть сповільнити прогрес.
  • Фокально-сегментарний гломерулонефрит. Цей різновид захворювання вважається найнебезпечнішим. У цьому випадку з’являються склерозні утворення безпосередньо у самих капілярах нирок.
  • Мембранозний гломерулонефрит – це коли виявляються деформації та перфорації на мембранах капилярів клубочків.
  • Мезангіокапілярний гломерулонефрит, часточковий гломерулонефрит – цей різновид захворювання вважається одним із найбільш несприятливих та характеризується потовщеннямі у мембранах капілярів. Він може бути спровокований автоіммунними захворюваннями, а також гемпатитом, ВІЧ, ревматоїдним артритом, бактеріальним ендокардитом та т.і.

Форми дитячого гломерулонефриту

Залежно від того, як протікає гломерулонефрит у дітей розрізняють різні форми захворювання:

  • Гостра форма
  • Хронічний гломерулонефрит

Гостра форма захворювання найчастіше зустрічається у дітей віком від 2-х до 12 років. Примітно, що гострий гломерулонефрит у дітей переважно спостерігається в холодну пору року.

Якщо своєчасно не діагностувати та не лікувати гостру форму захворювання, може виникнути хронічний гломерулонефрит. У медичній практиці виділяють нефротичну, гематуричну, а також змішану форми хронічного гломерулонефриту.

Давайте докладніше зупинимося на кожній з них:

  • Нефротична форма в більшості випадків діагностується у дітей з 1 до 5 років. Для цієї форми захворювання характерний хвилеподібний, постійно рецидивуючий перебіг.
  • Гематуричний гломерулонефрит у дітей діагностується у 5% випадків, дана форма патології може проявитися у будь-якому віці. Незважаючи на те, що прогнози на одужання при цій формі захворювання сприятливі, ця патологія є дуже серйозною. Тому обстеження та лікування гломерулонефриту у дітей здійснюється в стаціонарі.
  • Для змішаної форми хронічного гломерулонефриту характерне поєднання внутрішньоклубочкових та внутрішньокапсульних трансформацій. Найчастіше ця форма захворювання зустрічається у підлітків.

Причини появи нефритів у дітей

Чому у дитини нефрит

На сьогодні достовірно встановлені причини, які можуть спровокувати появу гломерулонефриту.

  • Реакція на щеплення
  • Неконтрольований прийом деяких лікарських засобів
  • Спадкові аномалії
  • Інфекційні та вірусні захворювання такі як: краснуха, гепатит В та багато інших
  • Патології аутоімунного характеру

Діагностика хвороб нирок

Щоб виявити це захворювання, необхідно здати загальні аналізи сечі та крові. Також для отримання чіткої клінічної картини лікар може призначити пробу Реберга або Зимницького. Таким чином, вдасться встановити обсяг сечі, що виділяється протягом доби. Також можна дізнатися швидкість клубочкової фільтрації.

  • При гострій формі захворювання використовують такий метод діагностики як УЗД. Завдяки такому дослідженню лікар зможе розглянути збільшення обсягу нирок.
  • Для діагностування морфологічної форми захворювання здійснюється пункційна біопсія нирок.

Симптоми гломерулонефриту у дітей

Ознаки нефриту у дитини

Перші симптоми гострого гломерулонефриту у дітей виражаються різко. У той час як при хронічній формі патологія може довгий час не проявлятися, а симптоми проявляються періодично та через деякий час. Основними симптомами є:

  • Високий артеріальний тиск
  • Дитина може скаржитися на головний біль
  • Набряклість
  • Зміна кольору сечі
  • Зменшення обсягів виділеної сечі
  • Запаморочення

Виявивши у дитини перераховані вище симптоми, перше що мають зробити батьки – звернутися за медичною допомогою до кваліфікованих фахівців. Адже якщо не вживати жодних заходів, можуть виникнути серйозні ускладнення, які завдадуть непоправної шкоди здоров’ю дитини.

Найчастіше гломерулонефрит у дітей проявляється набряковим синдромом. Слід зазначити, що для нефротичного синдрому характерне швидке поширення: набряклість може з’явитися на обличчі та невдовзі перейти на нижні чи верхні кінцівки. Також існують приховані форми набряків, які вдається виявити лише після зважування дитини.

Місце локації таких набряків може бути різним:

  • У черевній порожнині
  • У близькосерцевій сумці
  • Скупчення рідини можна спостерігати у плевральній площині легень

При своєчасному та правильному лікуванні позбавитися таких набряків можна протягом двох тижнів.

Лікування гломерулонефриту у дітей

Як лікувати гломерулонефрит у дитини

При гломерулонефриті призначається комплексна терапія, яке може включати дотримання спеціальної дієти № 7, а також прийом медикаментозних препаратів. Лікар призначає сечогінні лікарські засоби.

Якщо гломерулонефрит у дітини виник унаслідок бактеріальних інфекцій, призначаються антибіотики. Важливо розуміти, що всі лікарські засоби повинен підбирати тільки лікар. Не варто займатися самолікуванням, це лише посилить і так складну ситуацію.

Профілактика хвороб нирок у дитячому віці

Профилактика хвороби нирок у дитини

Якщо дитина вже перехворіла на гломерулонефрит, вона повинна протягом 5 років перебувати під контролем лікаря. При цьому необхідно обов’язково раз на місяць здавати аналіз сечі. Також, щоб захворювання не повернулося і не виникли різноманітні ускладнення, дитини необхідно оберігатися від переохолоджень. Крім того, при перших симптомах таких захворювань як: ангіна чи скарлатина необхідно розпочати лікування із застосуванням антибіотиків.

Незважаючи на те, що гломерулонефрит у дітей – це досить важке та суворе захворювання, якщо батьки запасуться терпінням і неухильно виконуватимуть всі приписи та рекомендації лікаря, прогноз на одужання найчастіше сприятливий.

Пам’ятайте, якщо ігнорувати лікування гломерулонефриту, можуть виникнути такі серйозні ускладнення як ниркова та серцева недостатність, а в деяких випадках навіть набряк мозку. Тому не відкладайте в довгу скриньку візит до лікаря і пам’ятайте, що здоров’я дитини перебуває в руках батьків.

Оцініть статтю
Pro-SKH
Додати коментар