Лабораторні дослідження сечі у дитини проводяться при оформленні до дитячого садка, до навчального закладу, перед черговою вакцинацією, а також при диспансерних оглядах. У здорового малюка білок у сечі не спостерігається. Проте існує низка фізіологічних причин, у яких може виявитися підвищена концентрація білка в сечі в дитини.
Діти з ортостатичною протеїнурією виділяють білок у сечу лише тоді, коли вони стоять, але не тоді, коли вони лежать.. Дитині ставлять діагноз ортостатична протеїнурія, коли у її денній сечі підвищений рівень білка, але перший ранковий зразок сечі нормальний. Перший ранковий зразок сечі нормальний, тому що вночі, коли дитина лягає та спить, її нирки не пропускають надто багато білка в сечу.
Діти з ортостатичною протеїнурією не страждають на захворювання нирок і не потребують лікування або спостереження. Цей тип протеїнурії є варіантом норми.
У деяких дітей може бути підвищений рівень білка у сечі під час хвороби, лихоманки, фізичних вправ чи інших видів фізичного стресу. Цей тип протеїнурії також є варіантом норми. Важливо перевіряти ще раз кількість білка в сечі цих дітей після того, як вони одужають або перед фізичними вправами, щоб переконатися, що протеїнурія не присутня.
У новонароджених дітей білок у сечі може підвищитися навіть внаслідок руху ручками та ніжками. Адже навіть такі незначні рухи для малюка є фізичним навантаженням. Крім тго, у новонароджених знижене всмоктування відфільтрованих білків..
Небезпека появи білка в дитячій урині
Білок бере участь у формуванні різних структур організму дитини, тому вживання білку необхідне. У разі якщо нирка здорова, білок не може пройти скрізь її мембрану та потрапити у сечу. Якщо функціонування нирок з якихось причин порушено, білок може потрапляти до сечі. При цьому важливо розуміти, що чим складніша патологія, тим більший рівень білка в уріні.
У випадках великої концентрації білка у дитини можна спостерігати такі ознаки:
- Блідість шкіри
- Поганий апетит
- Моча змінює колір, набуває червоного або коричневого відтінку
- Нудота
- Сонливість
Як тільки батьки помітили один із перерахованих вище симптомів, необхідно терміново звернутися за лікарською допомогою і здати загальний аналіз сечі.
Причини появи білку в сечі у дитини
Підвищення рівню білка в сечі у дитини може виникнути в разі таких захворювань як: епілепсія, гемобластоз, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, захворювання нирок (гломерулонефрит або пієлонефрит), хвороби крові та інші. Причиною симптому може стати банальне зневоднення. Необхідно розуміти, що дуже важливо вчасно виявити білок у сечі у дитини та розпочати правильне лікування. Таким чином, вдасться уникнути серйозних захворювань, які можуть загрожувати здоров’ю вашого малюка.
Норма білка в сечі у дітей
Вміст білків у сечі допустимий до 0,036 грам на один літр. При більш високій концентрації білків до 1 г протеїнурія вважається помірною. Якщо показники перевищують 3 грами, необхідно зробити повторний аналіз. Також фахівець може призначити додаткове обстеження, щоб визначити причину, чому підвищений білок у сечі у дитини.
Білок у сечі у дітей: лікування
Протеїнурія – це лише симптом захворювання, яке може бути присутнім в організмі дитини. Тому в деяких випадках лікар може порадити організувати правильне та збалансоване харчування. Також, щоб знизити показники білка, застосовуються спеціальні лікарські препарати. Якщо підвищення концентрації білка в сечі у дитини відбулося через запальні процеси, призначаються протизапальні засоби та антибіотики.
Кваліфікований фахівець призначає лікування згідно з отриманими результатами. У цьому враховується стадія захворювання, наявність супутніх патологій, і навіть вроджені аномалії, вік дитини, загальний стан здоров’я.
Фахівці не рекомендують займатися самолікуванням, оскільки це може призвести до низки серйозних проблем і втрати часу, який можна було б використовувати для ефективного лікування.
Профілактика
Що необхідно робити, щоб білок у сечі у дитини був у нормі:
- Регулярно проходити медичне обстеження та здавати аналізи сечі
- Організувати правильне та збалансоване харчування
- Уникати переохолоджень
- Дитина повинна вести активний спосіб життя
Дотримуючись перерахованих вище заходів профілактики, вдасться уникнути серйозних ускладнень.
Лікування народними методами може загрожувати непередбачуваними наслідками. Тому перед тим як почати давати дитині відвари з трав, необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем.
Пам’ятайте, що довіряти здоров’я свого малюка необхідно лише кваліфікованим лікарям. Адже від того, наскільки своєчасно буде встановлено діагноз і призначено правильне лікування, залежить майбутнє здоров’я дитини.