Білок в сечі (протеїнурія): симптоми, лікування

Багато білка в сечі що означає

Якщо в результатах аналізів виявлено підвищення рівня білку у сечі, саме час звернутися по допомогу до фахівців. Виділення білка разом із сечею вважається нормальним явищем, якщо його вміст не перевищує 50мг на добу. Іноді протеїнурія – це прояв ниркової патології, тобто. має екстраренальне походження. Але найчастіше кількість білку в сечі перевищує норму при підвищеній фільтрації білків через клубочковий капілярний фільтр (тобто, білок погано фільтрується та попадає в сечу) або при зниженні канальцевого всмоктування (тобто білок не всмоктується назад).

Підвищений рівень білку в сечі, що це може означати?

Чому в сечі білок

Коли виявлено сліди білка в сечі, необхідна комплексна діагностика пацієнта, оскільки це найчастіший симптом захворювання нирок. Виділяють такі види цього стану:

  • Клубочкова протеїнурія. Її розвитку передує порушення проникності клубочкового фільтра, проявляється практично при всіх хворобах нирок.
  • Канальцева. Причини появи білку в сечі обумовлені тим, що віддалені канальці не можуть всмоктувати профільтровані білки низької молекулярності, тому в аналізах  його показник високий.
  • Протеїнурія переповнення. Тут особливо складний патогенез, де задіяні чинники, які не пов’язані з патологіями нирок. Цю протеїнурію провокують інші хвороби. Так, при мієломній хворобі констатується підвищення концентрації білка в сечі.
  • Функціональна протеїнурія. Вона є фізіологічно нормальною відповіддю організму на певний стан, тому при підвищеній температурі чи ожирінні ми теж можемо спостерігати підвищення рівню білка у сечі.

Щодо питання підвищення рівню білку у сечі у вагітних, рекомендуємо прочитати статтю – «Підвищений білок в сечі у вагітних». Ця стаття дозволить більш детально розібратися у проблемі та знайти оптимальні шляхи її вирішення. Також необхідно розуміти, що протеїнурія пов’язана з білками різних видів, серед яких є дрібні та великі глікопротеїди, важливо вчасно розпізнати патологічний процес, щоб запобігти розвитку ускладнень.

Лікування білка в сечі: поради експертів

Як лікувати білок у сечі

Ще в XVll столітті лікар з Лейдена Фредерік Деккер вивчав хімічні властивості сечі і помітив, що при різних хворобах склад її теж змінюється. Шляхом нагрівання виведеної з організму рідини він дійшов висновку, що якась речовина згортається, утворюючи згустки. Пізніше було винайдено тести для виявлення білкових домішків. Сьогодні ми маємо справу з більш сучасними методиками, які дають можливість виявити протеїнурію, констатуючи ступінь її прояву.

Отже, якщо виявлено небезпечний рівень білку в сечі, слід лікуватися. Але справа в тому, що це лише прояв, патологічний симптом, який  свідчить про наявність хвороби. Так як найчастішою причиною є гломерулярні хвороби, то доводиться лікувати нефрит (гострий або хронічний) або нефротичний синдром.

Цілком очевидно, що терапія має бути комплексною та етіологічною, тобто, спрямованою на причину, а не тільки на симптом.

При вищезгаданих проявах урологи призначають:

  • Антибактеріальну терапію
  • Курс кортикостероїдів під контролем лікаря
  • Антигареганти
  • Цитостатики

Буває такий вид протеїноурії, як ортостатична – вона проявляється у підлітків та повэязана з віковими особливостями розвитку, тому не потребує ніякого лікування. Але саме фахівець здатний провести диференціальну діагностику та призначити адекватне лікування.

Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я, тому при появі поганого самопочуття варто звернутися до лікаря.

Як зібрати аналіз сечі на білок

Виявити білок в сечі допоможе добовий збір рідини, що виведена з організму. Сеча збирається протягом 24 годин та зливається у трилітровий посуд. Цей посуд потрібно держати в прохолодному (2 – 25 градусів) темному місці. Вранці необхідно перший раз зробити сечовипускання в унітаз, а далі – тільки в банку. Після збору треба визначити добовий об`єм зібраної сечі, перемішати, відлити 30-40 мл в стандартний стерильний контейнер для сечі та доставити у відділення протягом двох годин після збору останньої порції.

Надмірне вживання білкової їжі може призвести до того, що білок  виводиться із щільними фекальними виділеннями не повністю та потрапляє в сечу, цим обумовлено вміст білка в сечі.

Крім того, при різних патологіях фізико-хімічний склад сечі змінюється, що можна використовувати як діагностичний критерій.

Розшифровка аналізу білку у сечі

Причини підвищення рівню білка в сечі у новонароджених

Відразу після народження малюка лікарі визначають підвищення рівню білка в його сечі. Завищені показники екскреції білкових молекул пояснюється тим, що проникність епітелію клубочків і канaльців підвищена – такі особливості кровообігу та кровотворення у дітей у перші дні життя. Якщо після 7 днів від народження у малюка зберігаються завищені показники добової екскреції білка, є підстави запідозрити розвиток патології. У статті «Білок в сечі у дитини» можна дізнатися про проблему докладніше. Мало хто знає, що постійні сліди білку в сечі в неонатальний період можуть бути симптомом вродженого сифілісу. Ще транзиторні протеїнурії виникають у відповідь на дегідратацію, спричинену порушенням годівлі, діареєю або блюванням.

Ознаки підвищення рівню білка в сечі: коли бити на сполох?

Чи небезпечно якщо у сечі білок

Важливо розуміти, протеїнурія сама по собі – це не хвороба, а симптом, який сигналізує про ураження нирок. Якщо у людини є проблеми з функціями нирок, то в наявності буде відповідна симптоматика: болі в попереку (у проекції нирки), набряки, озноб, зміни кольору сечі і т.д.

Нерідко наявність білка в урині обумовлена ​​іншими патологіями. Підвищення рівню лейкоцитів та білку у сечі – це серйозна нагода задуматися. Якщо лікарі запідозрили лейкоз, необхідно провести пункцію спинного мозку.

Більш докладно всі причини підвищеного білка в сечі, а також ознаки цього стану показані у статтях «Білок в сечі жінки» та «Білок в сечі чоловіка».

Стадії розвитку патології

Існує кілька класифікацій протеїнурій, ми наведемо для прикладу та ознайомлення одну з них.

За ступенем виразності (білок в аналізах сечі):

  • Низька до 0.5 г на добу
  • Помірна – не більше 3 г на добу
  • Висока протеїнурія – більше трьох грамів на добу

Профілактика хвороб нирок

Як уникнути білку у сечі

Своєчасний профілактичний огляд допоможе виявити будь-яку патологію на ранніх стадіях. А запобігти появі хвороб допоможуть такі прості поради:

  • Фізична активність
  • Правильне харчування
  • Відсутність шкідливих звичок
  • Уникання переохолодження та протягів

Як би банально це не звучало, але зміцнення імунітету позитивно впливає на функції всього організму. Імунний захист послаблюють хронічні патологічні процеси, такі як карієс, тонзиліти тощо. Для нирок корисне сухе тепло, тому за відсутності протипоказань з боку серцево-судинної системи можна відвідувати сауну.

Оцініть статтю
Pro-SKH
Додати коментар