Багато людей мають таке захворювання як синусова кіста нирки – це доброякісні новоутворення, які до певного періоду часу абсолютно не турбують людину. Однак у міру збільшення кісти симптоми стають більш вираженими. Синусова кіста розташовується в ділянці ниркових воріт паренхіми, але виступає в нирковий синус.
Синусові кісти поділяються на вроджені та набуті форми захворювання. Якщо вірити статистиці, частота виявлення таких новоутворень становить 6% від усіх виявлених кіст нирок. Крім того, кіста може бути правосторонньою та лівосторонньою. Також у медицині трапляються випадки, коли лікарі ставлять діагноз кіста обох нирок, коли доброякісні новоутворення формуються одночасно на двох органах.
У медицині розрізняють різні види кіст:
- Проста кіста — найчастіше з’являється у лівій нирці
- Субкапсульна кіста, найчастіше її місце локації – під капсулою нирки
- Складна кіста, для якої характерна багатокамерна порожнина
- Синусова кіста паренхіми нирок — у цьому випадку новоутворення формуються в товщі тканини, яка називається паренхіма.
Примітно, що всі перераховані вище види кіст маю практично однакові симптоми і причини виникнення.
Симптоми патології – синусова кіста
Це захворювання краще виявити на ранньої стадії, тому кожна людина повинна знати симптоми, які характерні для такої патології як синусова кіста правої або лівої нирки. Прояви даного захворювання безпосередньо залежать від розмірів кісти: чим більше новоутворення, тим яскравіші симптоми.
- Ниючий біль у попереку з правого чи лівого боку, все залежить від місця локації кісти
- Синусова кіста лівої нирки може проявлятися різкими стрибками артеріального тиску
- Кров у сечі
- Порушення відтоку сечі
- Больові відчуття при сечовипусканні
- Якщо в кісті відбуваються запальні процеси, можна спостерігати підвищення температури тіла
Перше що необхідно зробити, як тільки ви помітили у себе симптоми з наведеного вище списку, звернутися за допомогою до лікаря-уролога.
Причини появи синусової кісти
До кісти синусу правої нирки більшою мірою схильні жінки, вік яких перевищує 45 років. До того ж синусова кіста нирки може бути множинною, коли на одному органі формується декілька новоутворень. Лікарі називають причини, коли можуть з’явитися одиночні чи множинні синусові кісти нирок:
- Наслідки травм в області попереку
- Причиною виникнення кісти можуть стати інфекційні процеси
- Неконтрольований прийом лікарських препаратів, зокрема гормонів
- Неправильне харчування
- Мочекам’яні патології
- Наявність шкідливих звичок, таких як куріння та зловживання спиртними напоями
- Вроджені утворення
Слід зазначити, що на сьогоднішній день ще не вдалося виявити всі причини, через які можуть виникати синусові кісти нирок.
Синусова кіста: діагностика
Подібні кістозні новоутворення відносяться до групи простих патологій. Найчастіше кісти формуються біля входу до нирки, в паренхімі нирки. Як правило, синусова кіста лівої нирки виявляється випадково при черговому профілактичному огляді із застосуванням УЗД. Щоб своєчасно виявити цю патологію у сучасній медицині використовують такі методи діагностики як:
- УЗД допоможе виявити новоутворення розміром понад 3 мм
- Томографія дозволить побачити кісту розміром 1-3 мм
- Урографія – це рентгенівське обстеження, при якому використовують контрастну речовину
Лікування – види оперативного втручання
У разі, коли синусова кіста лівої або правої нирки невеликих розмірів, лікарі можуть займати спостережну позицію та не призначати лікування. Безумовно, при цьому пацієнт повинен регулярно проходити медичне обстеження, щоб стежити за розвитком патології та не допустити різноманітних ускладнень. Як тільки спостерігатиметься різке зростання кісти чи перехід новоутворення з доброякісної форми до злоякісної, лікар призначає хірургічне втручання.
Кіста ниркового синуса – як її видалити? Тип операції вибирається з урахуванням віку та індивідуальних особливостей організму пацієнта. Особливе значення приділяється наявності супутніх захворювань та ступеня складності патології. При діагнозі кіста ниркового синуса лівої нирки можуть застосовуватися такі види оперативного втручання:
- Ендоскопічна резекція ниркової тканини
- Надшкірне видалення рідини з новоутворення
- Лапароскопічне видалення кісти
При серйозних ускладненнях кіста ниркового синуса лівої нирки або правої видаляється за допомогою відкритого способу операції. Кваліфікованим спеціалістом виконується нефректомія.
Ускладнення при синусовій кісті
Якщо ігнорувати лікування такого серйозного захворювання, як кіста ниркового синуса лівої або правої нирки, можуть виникнути серйозні ускладнення, такі як:
- Ніркова недостатність
- Нагноєння або розрив кісти
- Гостра форма пієлонефриту
- Гідронефроз нирки
Не можна також скидати з рахунків ризик онкологічного переродження кістозних тканин. Чим раніше пацієнт звертається до фахівця, тим сприятливішим буде прогноз та якнайшвидше одужання. Головне дотримуватися всіх рекомендацій фахівця!
Профілактика синусової кісти
З метою профілактики синусової кісти нирок насамперед важливо дотримуватися правил здорового харчування. Також дуже важливо своєчасно звертатись за допомогою до кваліфікованого фахівця при виявленні будь-яких захворювань нирок.
Якщо ви вирішили лікуватися народними засобами, необхідно попередньо проконсультуватися з лікарем. Самолікування за будь-якого виду кісти суворо протипоказане, це може викликати ряд ускладнень.
Сподіваємося, завдяки цій статті ви змогли розібратися з таким явищем, як синусова кіста нирки, що це таке за захворювання і як воно лікується.