Для кожної вагітної жінки одним із основних завдань є турбота про своє здоров’я. Тому ця стаття присвячена такій актуальній темі, як нефроптоз при вагітності. Розуміючи всі тонкощі розвитку даного захворювання нирок, жінці вдасться запобігти опущенню нирок, саме так у медицині називають захворювання нефроптоз. Для даної патології характерне зміщення нирки в ділянку таза чи живота. Закцентуємо увагу на тому, що сам процес зміщення нирки не вважається небезпечним для здоров’я, небезпеку викликають наслідки даної патології. Опущення нирок при вагітності призводить до того, що орган може тиснути на сечовод. Це може призвести до утрудненого сечовипускання. Крім того, сеча може повертатися до нирки, це може спровокувати запальні процеси. Може виникнути ниркова недостатність, яка несе загрозу не тільки здоров’ю матері, а й дитині. Тому нефроптоз та вагітність – це дуже серйозне явище, до якого слід підійти з повною відповідальністю. Сподіваємося, що ця стаття допоможе розібратися з таким складним захворюванням, як нефроптоз.
Причини виникнення опущення нирок
Діагноз нефроптоз при вагітності – це досить часте явище, адже в період виношування дитини знижується еластичність м’язів черевної порожнини, при цьому кількість навантажень на них збільшується в рази. Також нефроптоз праворуч при вагітності може виникнути через:
- Важкі попередні пологи;
- Перенесені захворювання інфекційного характеру;
- Різке зниження маси тіла;
- Значний набір зайвої ваги;
- Підняттія важких речей;
- Конституційні зміни тіла, які пояснюються зростанням плода;
- Перенесені травми в ділянці нирок.
У тому випадку, коли нефроптоз був виявлений під час вагітності, не варто засмучуватись, проте ігнорувати дане захворювання теж не потрібно. Лікарем обов’язково буде призначено підтримуючу терапію.
Досить часто трапляється так, що опущення нирки при вагітності відбувається через те, що матка значно збільшується в розмірах і тим самим розтягує стінки черевної порожнини. У більшості випадків такий вид нефроптозу не несе жодної загрози. Але щоб у подальшому уникнути ускладнень, жінці необхідно регулярно відвідувати гінеколога та уролога.
Існує три ступені розвитку нефроптозу. Якщо говорити про нефроптоз 1 ступеню при вагітністі, то ця патологія характеризується відсутністю явних симптомів. Тому виявити це захворювання дуже проблематично. Що стосується нефроптозу 2 ступеню, у жінки можуть виникати болі, що тягнуть і ниють в області попереку. При нефроптозі 3 ступеню з’являються сильні болі в попереку, які згодом переміщуються в черевну порожнину.
Симптоми нефроптозу (опущення нирок) при вагітності
- Погіршення апетиту;
- Розлади кишечника;
- Спільне нездужання та почуття слабкості;
- Часті запаморочення;
- Неврастенічний синдром.
Перше, що необхідно зробити, при таких симптомах – негайно звертатися до лікаря, адже нефроптоз при вагітності може бути й серйозним явищем.
Кваліфікований фахівець у процесі опитування зможе з’ясувати причини, що сприяють розвитку нефроптозу. Також лікарем буде призначено здачу необхідних аналізів крові та сечі. Щоб чіткіше дізнатися картину захворювання, буде проведена діагностика за допомогою УЗД.
Після всебічного обстеження лікар призначить схему лікування. Якщо нефроптоз при вагітності був виявлений на ранніх стадіях, ефективні результати лікування можна спостерігати при носінні спеціального бандажного поясу. Вагітна жінка вдягає його вранці і знімає ввечері. Також хорошим доповненням стане лікувальна фізкультура. Завдяки спеціальним вправам можна зміцнити м’язи черевних стінок. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій та приписів лікаря, то вагітність при нефроптозі протікатиме спокійно без серйозних ускладнень. У деяких випадках, коли виявляється опущення нирок 2 та 3 ступеню при вагітності, жінці призначається кесарів розтин.
Нефроптоз під час вагітності – ускладнення
У випадках, коли вагітні жінки ігнорують лікування опущення нирок, можуть виникнути такі серйозні ускладнення:
- Може розвинутись артеріальна гіпертензія;
- Оскільки порушується відтік сечі, виникає сечокам’яна хвороба;
- Погане кровопостачання нирок може спровокувати пієлонефрит або гломерулонефрит;
- Гідронефроз.
І це далеко не повний перелік усіх ускладнень, які можуть виникнути при несвоєчасному зверненні до лікаря. Пам’ятайте! Здоров’я – це найцінніше у житті кожної людини, а особливо коли йдеться про вагітну жінку. Тому, як тільки ви запланували вагітність, відразу вирушайте до медичного закладу, щоб пройти ретельне обстеження. Адже часто трапляється так, що опущення нирок починається ще до вагітності.
Профілактика нефроптозу при вагітності
Важливо відзначити, що профілактичні заходи необхідно проводити не лише під час вагітності, а й жінкам, які вже стали мамами. Такі заходи включають виконання спеціальних нескладних вправ, що забезпечують рівномірне навантаження. Щоб привести свій організм у порядок, а також підняти рівень тонусу м’язів черевної порожнини, щодня навантаження можна потроху посилювати. Щоб не спровокувати нефроптоз при вагітності, дуже важливо правильно харчуватись, щоб не було різких перепадів набору або скидання зайвої ваги. Також дуже важливо уникати серйозних фізичних навантажень.
Висновок
Своєчасне діагностування, а також правильне лікування допоможуть позбавитися такого складного захворювання як нефроптоз. Головне в цій ситуації — не займатися самолікуванням, це може лише посилити складність становища. Від свідомості майбутньої мами залежить здоров’я та добробут малюка.