Нефроптоз нирок – що це таке, симптоми, лікування, профілактика

Нефроптоз нирки, що це таке

Нефроптоз – це патологія, для якої характерною ознакою є надмірна рухливість однієї або одразу двох нирок. При цьому орган може опускатися в ділянку живота, а також у малий таз. У жінок це захворювання спостерігається в 15 разів частіше, ніж у чоловіків. І цьому є цілком аргументоване пояснення. Адже після виношування та народження дитини тонус м’язів черевної стінки суттєво знижується. Давайте докладніше розберемося, що є блукаюча нирка, дізнаємося про симптоми і методи лікування даної патології.

Нефроптоз правої нирки

Цікаво, що нефроптоз правої нирки діагностується лікарями набагато частіше, ніж опущення лівого органу. Важливо також відзначити, що правосторонній нефроптоз, як і інші види захворювання лівосторонній і двосторонній, має три стадії розвитку:

  • Для нефроптозу 1 ступеню характерним є опущення нирки на 1 хребець. При цьому зсув органу можна спостерігати, коли людина перебуває у вертикальному положенні. Як тільки людина займає горизонтальне положення, нирка повертається на своє місце в нирковому ложі.
  • Нефроптоз праворуч 2 стадії має більш виражені ознаки, оскільки орган опускається вниз вже на 2 хребця. До того ж, коли людина перебуває в положенні стоячи, нирку можна легко намацати руками.
  • Що стосується 3 ступеню нефроптозу, то в цьому випадку нирка опускається на 3 хребця і може зміщуватися в таз.

Багато людей цікавить питання, що робити, якщо опущена права нирка? Відповідь однозначна: необхідно негайно звернутися до лікаря. Адже чим раніше буде діагностовано цю патологію, тим ефективнішим буде лікування.

Нефроптоз лівої нирки

Хотілося б наголосити на тому факті, що лівосторонній нефроптоз нирки – це рідкісне явище, тому такий діагноз лікарі ставлять лише у 19% випадків. Вся справа в тому, що з правого боку кут розташування між задньою та передньою пластинами нирок набагато ширший. У зв’язку з цим права нирка має більшу мобільність. Нефроптоз зліва має такі ж симптоми, як і правостороннє опущення нирки, методи лікування та причини виникнення цієї недуги теж схожі.

Опущення нирки – симптоми

Опущення нирки симптоми

Насамперед, слід зазначити, що небезпека цього захворювання у тому, що симптоми 1 ступеню нефроптоза  не мають яскраво вираженого характеру. Поперековий біль не сильно відчутний, тому багато людей це списують на втому та загальне нездужання. Однак у міру розвитку захворювання симптоми нефроптозу змінюються.

Якщо говорити про правосторонній чи лівосторонній нефроптоз 2 ступеню, то нирку можна промацати в ділянці підребер’я.

Найчастіше пацієнта турбують болі в поперековому відділі, особливо при піднятті тяжкості.

Що стосується 3 ступеню захворювання, болі стають все сильнішими і не зникають навіть коли людина перебуває в положенні лежачи.

У процесі розвитку нефроптозу можна також спостерігати такі симптоми як:

  • Невростенія;
  • Порушення стільця (запори, діарея);
  • Часті запаморочення;
  • Поганий апетит;
  • Безсоння;
  • Депресивний стан;
  • Посилене серцебиття;
  • Роздратність.

Тепер ви знаєте основні ознаки нефроптозу, тож зможете вчасно звернутися до лікаря.

Опущення нирки – причини

Існують різні причини нефроптозу, пропонуємо ознайомитися з деякими з них:

  • Різке зниження маси тіла;
  • Розтягнутий зв’язковий апарат;
  • Утворення гематоми в нирковій клітковині;
  • Суттєве зменшення жирової капсули;
  • Зменшення тонусу м’язів стінок черевної порожнини;
  • Травми в ділянці попереку та живота;
  • Генетична схильність;
  • Сильні фізичні навантаження;
  • Перенесені інфекційні захворювання;
  • Заняття силовими видами спорту.

І це далеко не повний перелік причин, які можуть спровокувати виникнення такого складного захворювання, як нефроптоз. Також рухлива нирка часто діагностується при вродженій диспропорції довжини ниркових судин.

Опущення нирки – лікування

Опущення нирки симптоми та лікування

Тепер кілька слів про те, як лікувати опущення нирки. На першій та другій стадії найчастіше лікарі призначають консервативні методи лікування. Це може бути спеціальна лікувальна гімнастика, завдяки якій вдасться зміцнити м’язи передньої черевної стінки. Якщо причиною нефроптозу стало різке зниження ваги, пацієнту призначається посилене харчування та прийом вітамінів. Також одним із ефективних консервативних методів лікування може стати носіння бандажного поясу.

Лікування нефроптозу нирок 3 стадії найчастіше передбачає хірургічне втручання. Після оперативного втручання пацієнту необхідно дотримуватися постільного режиму. Багато хто спитає, де ж у цьому переліку медикаментозне лікування?

Запам’ятайте, ніякі навіть найдорожчі пігулки не зможуть повернути орган у ниркове ложе. Якщо і призначаються в ході лікування лікарські препарати, то тільки для того, щоб зняти болючі відчуття або запальні процеси.

Як підняти нирки при опущенні?

Тільки після всебічного обстеження та залежно від того, який ступінь нефроптозу діагностовано у конкретного пацієнта, лікар може ухвалити рішення, як лікувати опущення нирки. Для цього спеціалістом буде складено правильний та ефективний комплекс терапевтичних методів. При цьому враховуватиметься вік, загальний стан здоров’я пацієнта, наявність супутніх захворювань та цілий ряд інших факторів.

Займатися самолікуванням в домашніх умовах фахівці не радять, оскільки це може спровокувати серйозні ускладнення.

Повірте, кваліфікований фахівець знає, як підняти нирки при опущенні, і зробити так, щоб хвороба більше не повернулася. Все, що потрібно від пацієнта – це дотримання приписів та рекомендацій лікаря.

Чим загрожує опущення нирки?

При прогресуванні захворювання функціональність нирок помітно погіршується. Це, у свою чергу, може викликати серйозні ускладнення, тому якщо ігнорувати лікування нефроптозу нирок, без оперативного втручання обійтися практично неможливо. Найпоширенішим ускладненням нефроптозу є пієлонефрит, коли у нирках розвивається запальний процес. Також може виникнути ниркова венозна гіпертензія чи артеріальна гіпертензія. Ще при нефроптозі порушується відтік сечі, внаслідок чого можк з’явитися каміння у нирках.

Профілактика нефроптозу

Ми вже з’ясували, що опущення правої нирки зустрічається частіше, ніж лівосторонній нефроптоз, і це обумовлено анатомічною будовою. Але як запобігти розвитку патології? Нефроптоз нирки важко піддається лікуванню  і на це може піти занадто багато часу, тому це захворювання простіше попередити, ніж вилікувати. Все, що для цього потрібно — це дотримуватись ряду певних правил:

  • Насамперед уникати сильних фізичних навантажень;
  • Під час виношування дитини жінка повинна носити спеціальний допологовий бандаж;
  • Дотримуватися правильного харчування і не допускати різкого зниження ваги;
  • Уникати травм у животі та попереку.

Також профілактикою нефроптозу можуть стати часті прогулянки на свіжому повітрі, плавання, загартовування та щоденна ранкова зарядка. Фахівці радять вести здоровий спосіб життя, відмовитися від таких шкідливих звичок, як куріння та вживання спиртних напоїв.

Оцініть статтю
Pro-SKH
Додати коментар