Гломерулонефрит – це збірна назва захворювань нирок, належить до категорії інфекційно-алергенних патологій. При цьому захворюванні відбувається запалення фільтруючих елементів нирок, які у медицині називаються клубочками. Однім з різновидів хронічної форми хвороби є гематурія, при якій у сечі хворого присутня кров. Ця патологія зустрічається дуже рідко, зі 100 осіб такий діагноз ставлять 5-7 пацієнтам.
Існує два типи гематурії:
- Мікроскопічна гематурія: кров можна побачити лише під мікроскопом.
- Макрогематурія: сеча здається червоною, кольору чаю чи коли – це видно неозброєним оком.
Гематурична форма гломерулонефриту клінічно поділяється на кілька видів перебігу захворювання: рецидивна макрогематурія (коли людина періодично хворіє після чергового одужання), а також повільно прогресуюча гематурія (коли хвороба є постійно).
Симптоми гематуричної форми нефриту
Гематурія означає, що у сечі знаходяться еритроцити. Сеча зазвичай не містить еритроцитів. Фільтри в нирках запобігають попаданню крові в сечу. При гематурії фільтри в нирках або інших частинах сечовивідних шляхів (нирки, сечоводи та сечовий міхур, які працюють разом для видалення відходів) дозволяють крові просочуватися в сечу.
У вас може бути кров у сечі без будь-яких симптомів. В інших випадках можуть бути супутні симптоми, у тому числі:
- Болюче сечовипускання
- Часте сечовипускання
- Позиви до сечовипускання
- Нудота та блювання
- Лихоманка та озноб
- Біль у нижній частині живота чи спині
Для рецидивної гематурії характерні такі симптоми як: поява набряків і високий артеріальний тиск. Особливо помітні набряки вранці, ближче до вечора вони стають меншими. При цьому слід зазначити, що спочатку симптоми виявляються слабо, але поступово стають все більш вираженими.
Діагностика: які аналізи потрібно зробити?
Щоб поставити діагноз спеціаліст проводить збір анамнезу, при якому особлива увага приділяється такій інформації, як перенесені запалення нирок, наявність системних захворювань, присутність інфекційних вогнищ.
Оскільки у деяких випадках захворювання протікає безсимптомно, основний метод діагностики гломерулонефриту – це лабораторне дослідження.
- Загальний аналіз сечі дозволяє виявити наявність у складі урини лейкоцитів, білків, а також еритроцитів.
- Цитологія сечі дозволяє розпізнати пухлинні клітини за 4-6 місяців до виявлення пухлини
- Загальний аналіз крові покаже швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ), а також допоможе встановити рівень гемоглобіну та виявити лейкоцитоз.
- Цистоскопія, яка може бути одноденною процедурою для обстеження слизової оболонки сечового міхура на предмет аномалій
- Біопсія нирок для діагностики захворювань
- Щоб визначити розмір нирок, призначається ультразвукове дослідження.
Необхідно пам’ятати, що правильна та своєчасна діагностика – це запорука ефективного та швидкого лікування.
Лікування гломерулонефриту гематуричної форми
Порушення функціонування нирок призводить до зміни електролітного балансу, організм втрачає необхідні поживні речовини. Крім того, погана робота нирок сприяє накопиченню в організмі шкідливих токсинів. Щоб знизити всі наведені вище несприятливі фактори, лікування гломерулонефриту гематуричної форми включає дотримання спеціальної дієти без солі. Лікар призначає дієтичний стіл №7. Основними особливостями такого лікувального харчування є: обмеження споживаної солі, контроль випитої рідини. Також важливо включити в раціон продукти, що містять калій і кальцій.
Щоб зменшити набряки, лікар може призначити препарати з групи салуретиків. Якщо ці препарати виявилися неефективними і набряки не пройшли, застосовується внутрішньовенне вливання спеціальних розчинів.
Якщо одним із симптомів захворювання є високий артеріальний тиск, призначаються гіпотензивні лікарські препарати.
Щоб усунути запальні процеси, використовуються нестероїдні протизапальні засоби.
Також у деяких випадках призначається електрофорез курантилу. Завдяки цьому методу лікування вдається прискорити клубочкову фільтрацію та знизити АТ.
Важливо! Лікарські препарати мають призначатися кваліфікованим лікарем.
Прогноз при гломерулонефриті гематуричної форми
Незважаючи на те, що таке захворювання як гломерулонефрит є досить складним, при своєчасному зверненні за медичною допомогою прогнози на одужання цілком сприятливі. При цьому важливою умовою є чітке виконання всіх приписів і рекомендацій лікаря. При правильному алгоритмі лікування одужання настає у 70-80% випадків. Необхідно відзначити, що таке захворювання як гломерулонефрит у молодих людей протікає набагато легше, ніж у пацієнтів похилого віку.
Головними критеріями повного одужання є відсутність симптомів, а також нормальні результати аналізів сечі, які необхідно здавати протягом року.
Профілактика та рекомендації лікарів
Щоб не зіткнутися з такою проблемою як гематурична форма гломерулонефриту, необхідно дотримуватись простих профілактичних заходів, які не вимагають особливих грошових витрат та багато часу.
- Дотримуватися правильного харчування, включити в раціон більше овочів та фруктів
- У холодну пору року уникати переохолоджень
- Регулярно проходити медичне обстеження та здавати аналізи сечі
- Зміцнювати імунітет
- Відмовитися від шкідливих звичок (паління та вживання алкоголю)
- При виявленні симптомів своєчасно звертатися до уролога або нефролога
- Дотримуватися правильного режиму споживання рідини
- Необхідно вести активний спосіб життя
Якщо вам поставлений діагноз гематурична форма гломерулонефриту, фахівці не рекомендують займатися самолікуванням, а також застосовувати методи народної медицини. Також необхідно уникати безконтрольного прийому лікарських засобів. Все це може лише посилити і так складну ситуацію.
Бережіть своє здоров’я, а кваліфіковані лікарі вам у цьому допоможуть вони підберуть найефективніші препарати, методи лікування та профілактики, тільки в цьому випадку лікування гломерулонефриту принесе позитивні результати.